תקנות, חקיקה, רגולציה וארגוניים הינם רק קצה הקרחון המשפיע על העשייה המתפתחת בעולם הסייבר. קדמה להם ובמקרים מסוימים אפילו משיגה אותם, ההתפתחות האקספוננציאלית של האיומים והפוגענים הרועשים והמסוכנים יותר “המותממים”.

הצורך שבהבנת מרחב הפעילות, השותפות לפערים מתהווים והפגיעות המתרחשת חדשות לבקרים במערכות התקשוב, המחשוב, הניטור והבקרה, מהווים כר פורה ליצירת שיתופי פעולה. כמו כן המצב מעודד קידמה שעיקרה הבנת המרחב הבעייתי וחיפוש אחר פתרונות הוליסטיים. אם כבר פתרונות הוליסטיים, הרי שהדבר הראשון במעלה שעל דרגי הניהול (קטנים כגדולים) לחפש ולדרוש הינו – המשאב האנושי, השבחתו וטיובו כגורם הראשי לניטרול וסיכול איומי סייבר קיימים ומתפתחים. זאת מן הסיבה הפשוטה – גם אם קיימת טכנולוגיה, ובוודאי שעדיפה טכנולוגיה מוכחת ודינאמית, היא רק מעצימה את הצורך באנשי מקצוע מנוסים ומעולים, בעלי ראייה מערכתית אך עם יכולת ראיית הפרטים הקטנים, ובעיקר בעלי יכולת טיפול באירועים קיימים אך גם מתפתחים.

דרוש לוחם

בעלי מקצוע שכאלה קיימים כיום במספר מצומצם שאינו עולה על הביקוש הרב, ובתוך מתי המעט נדרש למצוא בעיקר את אלו שעקומת הלמידה הארגונית שלהם קצרה משמעותית, בכדי להביא את התוצר המבוקש בקבועי זמן קצרים. האמור לעיל מבקש לראות בציר המשאב האנושי כציר קריטי המנוהל בחסר מתמיד – הן כמותית והן איכותית. האיום ההלך גדל מצד אחד והמחסור באנשים בעלי רקע וידע מתאימים גורמים להרבה מנהלים להתפשר ולקחת אנשים שאינם מתאימים בדיוק לתפקיד ועם הזמן ללמד אותם את היסודות שהיו אמורים להגיע עמם ב-day one לכניסתם לתפקיד. רבים מהמגיעים לראיונות מקווים שעקב המחסור והצורך באנשים יצליחו לעבור את הראיון למרות שאינם עונים על הדרישות המתאימות. ביניהם חיילים משוחררים ואנשי תעשייה אשר באים מרקע דומה וסומכים על הסמכות שעברו עם השנים שיתנו להם את כרטיס הכניסה לעבודה.

פער נוסף המתפתח לאחרונה, הוא מצב שבו רבים אשר עברו הסמכות והיו בעלי רקע מסוים כבר אינם עומדים בדרישות הסף של מנהלים, אשר מאסו במועמדים בינוניים שדורשים זמן למידה ארוך מהארגון. כיום נדרש ממועמד לתפקיד מפתח להיות בעל יכולות וארסנל של מידע לא רק בתחום הסייבר אלא גם בתחומים משלימים. כדי לעבור את מבחני הקבלה ולהתברג בתפקידי מפתח, חובה על כל אחד הרוצה לעלות כיתה לעבור הכשרה מקיפה, מעשית ועדכנית על מנת לקבל הידע והיכולת הקטלנית (שכן, היכולת ההגנתית עלולה להפוך לקטלנית). הצורך באנשים מתחומי החקירה forensic, reversing הולך וגדל ואיתו המחסור באנשי מקצוע הגנתיים בעלי ידע מוכח באיסוף מודיעיני טכנולוגי, ציד של פוגענים וחולשות ובעלי יכולות HANDS-ON .

כמות מוקדי ההכשרה והמידע הגלוי באינטרנט הינה רבה, אם כי, אינה עונה לצורכי השוק המתפתחים. מכאן, כי מרכז מצוינות המאפשר יכולת הבנה מערכתית עם צבירת ניסיון מעשי הינם כורח המציאות של ימינו – וזה ייעודה של KERNELiOS.

יוסי כהן ארזי, מייסד קרנליוס.

לעוד מידע על אבטחת סייבר ועל לימוד סייבר באינטרנט התקשרו כעת או השאירו הודעתכם ונחזור אליכם.

מעוניין ללמוד קורס סייבר ואבטחת מידע בקרנליוס? לחץ כאן